magnificon patronat

Pragniemy ogłosić nasz kolejny patronat. Tym razem padło na… Magnificon!

Moi drodzy. Już po dniu dziecka, choć nie brak dalszych niespodzianek w naszej redakcji. Kolejni organizatorzy łączą z nami siły po to, by usprawnić bardzo ciekawą inicjatywę sprzyjającą popularyzacji popkultury japońskiej.

Jest to pozytywna wiadomość, szczególnie gdy wszyscy w naszej ekipie starają się wspólnymi siłami dostarczać wam informacji o rozmaitych wydarzeniach ważnych dla danych fandomów.

Zapewne bardziej doświadczone w konwentowaniu osoby już zacierają swe ręce po zobaczeniu nazwy tytułowej wpisu — podczas gdy ci z Was mniej doinformowani nie wiedzą, o jakiej imprezie tutaj mowa.

 „Z czym to się je” —  o wydarzeniu słów kilka.

Magnificon jest jednym z większych polskich konwentów, organizowanych przez entuzjastów, znanych jako grupa MiOhi. Już od roku 2003 dzięki nim My — fani mangi, anime i fantastyki — możemy liczyć na coroczne uczestnictwo we wspomnianym konwencie.

Całe wydarzenie ma miejsce w Krakowie, a od niedawna wyróżnia je przede wszystkim budynek EXPO — czyli  międzynarodowe centrum targowo-kongresowe, słynące ze swojej wielofunkcyjności. Miejsce to wybrano na organizację całej zabawy dopiero trzeci raz, jednak przylgnęło ono na stałe do Magnificonu, stając się jego znakiem rozpoznawczym.

Najnowsza edycja będzie już siódmą odsłoną wspomnianego eventu. Czy w takim razie możemy mówić o wpływie szczęśliwej liczby? To możliwe, mając na uwadze, co tak właściwie orgowie zaplanowali na rok 2018.

Cosplayowe 20-lecie wyróżnione przez MiOhi?

Każdy konwent w tej chwili stanowi mekkę dla fanów cosplayu i miłośników tworzenia barwnych kreacji. Mało kto jednak pamięta cosplayowe początki w Polsce.

Sama miło wspominam wydawane niegdyś Kawaii — będące pierwszym polskim magazynem związanym z popkulturą japońską. Zamieszczano w nim m.in zdjęcia, na których sam Mr Jedi pojawiał się w towarzystwie cosplayerek przebranych za postacie nawiązujące do takich serii, jak np. Sailor Moon. Pojawiające się wówczas stroje (czyli jeszcze w latach 90-tych – przyp. autorki), były bardzo proste, czy to w przypadku kroju, czy samych materiałów zużywanych do ich produkcji. Nie ma co się dziwić, wszak przed rokiem 2000 cosplay dopiero raczkował (a może krewetkował? – przyp. autorki) w Polsce.

Obecnie mamy rok 2018, a co za tym idzie — możemy mówić już o świętowaniu… 20-lecia cosplayowej sztuki w naszym kraju! Nawet grupa MiOhi nie przechodzi wobec tego obojętnie. W swoim ostatnim poście zapowiedzieli, iż chcą uczcić ten przejaw artystycznej działalności na swoim konwencie.

Przedstawiciele MiOhi zapewniają na fanpage’u, że nie brak u nich paneli związanych z tworzeniem kostiumów, warsztatów i prezentacji — jednak, przez wzgląd na specjalną okazję, pragną przygotować podczas tegorocznego Magnificonu znacznie więcej wyjątkowych atrakcji celem uczczenia wspomnianej wyżej rocznicy!

Jest to pozytywna wiadomość dla wszystkich początkujących i bardziej doświadczonych cosplayerów/cosplayerek — ale na tym nie koniec dobrych nowin.

Tegoroczna nowość: Wyjątkowy pakiet VIP!

Organizatorzy, prócz zwykłych wejściówek, przewidzieli dla nas coś zupełnie innego. Zamiast tradycyjnego biletu, uczestnicy konwentu mogą zakupić dla odmiany specjalny 3-dniowy karnet vipowski, do którego, oprócz udogodnień — m.in. w postaci wcześniejszego wejścia i strefy VIP — dorzucane są bonusowo gadżety.

Wspomniane rodzaje zwykłych i specjalnych kart wstępu można będzie nabyć za pomocą systemu Nagato, który posiadać będzie w swojej puli zaledwie 300 sztuk biletów VIP! Jak to mówią — kto pierwszy ten lepszy, nie wstrzymujcie się zatem z odpowiednim zakupem. Przedsprzedaż trwa bowiem do 17 czerwca.

Prócz powyższego, nie można zapomnieć o kilku istotnych kwestiach.

Magnificon odbędzie się już w tym miesiącu — jego rozpoczęcie zaplanowano na 22 czerwca, a samo zakończenie przypada na dzień 24 czerwca. Budynek EXPO znajduje się przy ulicy Galicyjskiej 9, stąd możecie szybko uruchomić swoje aplikacje gps i rozpocząć plan sztur… Ekhm wyjazdowy 😉

Podczas konwentu odbędą się konkursy cosplayowe, takie jak: Debiut, Standard, EuroCosplay i International Cosplay League (w skrócie: ICL). Zgłoszenia przyjmowane są jedynie do 10 czerwca, tak więc chętnym osobom pozostał na to już tylko tydzień! Działajcie zatem i nie bójcie się próbowania w tym swoich sił, gdyż naprawdę warto.

Więcej przydatnych informacji znajdziecie na facebooku grupy MiOhi. Na bieżąco ogłaszają tam oni coraz ciekawsze rzeczy, więc sami do końca jeszcze nie wiemy, jak bardzo Magnificon może nas zaskoczyć swoją najnowszą odsłoną.

Ze swojej strony pragnę Was gorąco zachęcić do wzięcia udziału w tak wielkiej imprezie, tym bardziej, gdy takowa ma szansę podwyższyć konwentową poprzeczkę 🙂

Wszyscy w redakcji Shrimps mają nadzieję, że w tym roku uczestnicy spożytkują mądrze swój wolny czas i utworzą przy tym masę pozytywnych wspomnień.